Sahibini Öğrenmek İstediğiniz Alan Adını Adres Kutusuna Yazınız

No domain selected

WHOIS Konusunda Bilmeniz Gerekenler.

İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN), bir alan adını kaydettirdiğinizde adınız, şirketinizin adı, adres, telefon bilgilerinizin ve diğer bilgilerinizin WHOIS adı verilen veritabanında yayınlanmasını gerektirir. Her bir alan adı ve sahibine ilişkin tüm bu bilgileri içeren bu büyük dizin, ücretsizdir ve kamu erişimine açıktır. Bir alan adının sahibini öğrenmek için arama kutusuna alan adını girin.

WHOIS veritabanı, ilgilendiğiniz alan adının kullanılabilir olup olmadığını size gösterecektir. Alan adı halihazırda bir başkasına aitse, veritabanında sunulan bilgileri kullanarak bu kişiyle satın alma işlemine ilişkin bir tartışma başlatabilirsiniz. Kendinize ait bir alan adınız varsa, hizmet aldığınız alan adı kayıt kuruluşunu iletişim bilgilerinizle ilgili her türlü değişiklik konusunda bilgilendirin. Bu bilgiler, birinin alan adınıza ilişkin bir teklif vermek istemesi durumunda ICANN tarafından da talep edildiği için de önemlidir.

Öte yandan dolandırıcılar da; istenmeyen posta, web sitesi saldırıları ve kimlik hırsızlığı gibi amaçlar doğrultusunda da WHOIS üzerinde bilgi araması yapabildikleri için ICANN’in saldırıları minimuma indirmeyi sağlayan politikaları bulunmaktadır. Ayrıca alan adı sahibinizin, bilgilerinizi gizlemeyi sağlayan bireysel alan adı koruma seçenekleri de bulunabilir.

İkametinizin Avrupa Ekonomik Alanı’nda (EEA) olması halinde, 25 Mayıs 2018 tarihinde yürürlüğe girecek olan Genel Veri Koruma Tüzüğü’nün (GDPR) gereklilikleri uyarınca Ad, Sokak, Adres, Telefon Numarası ve E-posta bilgilerinizi artık WHOIS veritabanında göstermeyeceğiz. Ülke ve/veya İlk/Eyalet (ayrıca Alan Adı Sahibinin adı, Oluşturma Tarihi veya Ad Sunucuları gibi Teknik veriler) görüntülenmeye devam edecektir.


Şirket tarafından güvenilir olduğu düşünülen ve Alan Adı Kayıt Kuruluşu’nun WHOIS veri tabanında yer alan veriler, doğruluğuna ilişkin garanti veya güvence olmadan, “olduğu gibi” sağlanır. Bu bilgiler yalnızca alan adı kayıtları hakkında bilgi edinmenizde size yardımcı olmak amacıyla sağlanır. Bu verilerin diğer Alan Adı Kayıt Kuruluşu’nun ön yazılı izni olmadan herhangi bir amaçla kullanılması kesinlikle yasaktır. Bir sorgu gönderdiğinizde, bu kullanım şartlarını ve garanti sınırlamalarını kabul etmiş olursunuz. Özellikle, istenmeyen reklamların ve spam da dahil olmak üzere her türlü istenmeyen öğenin gönderilmesi gibi herhangi bir amaçla verilerin bir kısmının veya tamamının yayılmasına ya da toplanmasına izin vermek veya olanak sağlamak için bu verileri kullanmayacağınızı kabul edersiniz. Ayrıca bu verileri, kendi kişisel veya ticari amaçlarınızla, veri madenciliği de dahil olmak üzere herhangi bir amaçla toplamak ya da derlemek üzere tasarlanmış yüksek hacimli, otomatik veya robotik elektronik işlemlere olanak tanımak için kullanmayacağınızı da kabul edersiniz.

.com

Sıcak Fırsat

29,90 ₺/İlk Yıl

.net

Sıcak Fırsat

34,90 ₺/İlk Yıl

.org

Sıcak Fırsat

34,90 ₺/İlk Yıl

.co.uk

Şimdi Kullanılabilir

37,95 ₺/İlk Yıl

.in

Şimdi Kullanılabilir

34,90 ₺/İlk Yıl

Kullanımı Kolay, Teknik Bilgi Gerektirmez

Ücretsiz Alan Adı Yönlendirme

ÜCRETSİZ Whois Gizlilik Koruması

Limitsiz Alt Etki Alanı

Gelişmiş DNS Yönetimi & Kontrolü

Ücretsiz İç Transfer

Güvenlik Kilitleme Seçeneği

Ücretsiz 7×24/365 Destek

SSS - ARADIĞIN SORUNUN YANITI BURADA OLABİLİR.

Alan Adı (Domain) Nedir?

Bir web sitesi sahibi olabilmeniz için öncelikle bir alan adı (domain) tescil ettirmelisiniz. Alan Adı Tescil işlemini marka tescili hizmeti gibi düşünebilirsiniz. Tescil hizmeti, belirli bir dönem için haklarını satın almış olduğunuz alan adının kullanım süresi süre boyunca adınıza kaydedilmesini ve farklı kişiler tarafından kullanılmamasını sağlamaktadır.

Domain yönetimi için kontrol paneli sağlıyor musunuz?

Elbette, müşteri panelinizde yer alan yönetim sistemini kullanarak domain servisleri ile ilgili bütün işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Alan Adı siparişim ne kadar sürede aktive edilir?

Kredi kartı veya Mobil Ödeme ile yaptığınız ödemelerde siparişiniz anında onaylanır. Havale/eft ile yaptığınız ödemeler, ödemenizin operatör tarafından teyid edilmesini takiben onaylanır.

Alan adımın tescil süresinin bitimine yakın bilgilendirme gönderiyor musunuz?

Alan adınızın tescil süresi bitimine yakın süreler kaldığında, sms ve e-posta ile hatırlatma mesajları göndermekteyiz.

Whois Bilgilerimi gizleyebilir miyim?

Sipariş Esnasında Alan Adınızın WHOIS KORUMASI seçeneğini seçmeniz durumunda Alan Adınızın WHOIS Bilgileri ücretsiz gizlecektir.

Domain tescilini yenilemezsem ne olur?

Alan adınızın tescil süresinin bittiği tarihten sonra sırasıyla yenileme ve geri kurtarma periyoduna girer. Bu periyotlarda alan adınız için hiç yenileme/kurtarma yapmadığınız taktirde alan adı üzerindeki hakkınız düşer ve alan adınız 3. kişiler tarafından tescil edilebilir.

Hangi alan adı uzantısını seçmeliyim.

Dünyada kullanımı en yaygın olan alan adı (domain name) uzantıları sırası ile com, net ve org olarak sıralanabilir. Ancak domain tescil ettirmek istediğiniz alan adı için sadece .com uzantılı versiyonunu tescil ettirmeniz ileride markanız veya web siteniz için sakıncalı bir durum oluşturabilir. Bir başkası sizin tescil ettirmediğiniz uzantıları tescil ettirip kullanabilir, bu kasıtlı bir durum olmasa dahi markanız açısından rahatsızlık verici olabilir.

Bu duruma bir örnek vermek gerekirse , sadece mehmetemlak.com adresini tescil ettirdiğinizde, bir başkası mehmetemlak.net, bir diğer kullanıcı ise mehmetemlak.info adreslerini tescil ettirebilir ve aktif olarak kullanabilir. Özellikle com net org gibi jenerik uzantılı domain ler ilk gelen alır prensibi ile tescil edildiğinden, bu alan adları üzerinde artık hiçbir hak iddia etmeniz mümkün olmayacaktır.

Dolayısı ile bir alan adı tescil ettirirken eğer müsait ise firmaniz.com firmaniz.net firmaniz.org firmaniz.info gibi yaygın kullanılan bütün uzantıları bir grup olarak birlikte tescil ettirmeniz tavsiye edilir.

Bir alan adının kullanılıp kullanılmadığını nasıl kontrol edebilirim?

Bir alan adının kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmek için alan adını TeknoClouds’un arama çubuğuna yazın veya WHOIS Alan Adı Kontrolü’nde arayın.